Dental İmplant nedir?
  İmplant çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki titanyum alaşımdan yapılmış yapay diş kökleridir.

  İmplant Tedavisi Kaç Gün Sürmektedir?
  İmplant tedavisine başlanıldığı gün implantınız yerleştirilir ve evinize geçici bir dişle gidersiniz. Bir iki ay sonra en son müdahaleler ile tedaviniz tamamlanır ve yeni dişinizle ayrılabilirsiniz. Hiçbir zaman dişsiz beklemek zorunda kalmazsınız. Bu yöntem aşağıdaki durumlarda kullanılabilir.

   • Tek diş implant
   • Birden fazla implant
   • Tüm ağız implant
  İmplant tedavisinin avantajları nelerdir? 
  • İmplant tedavisi sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar. 
  • Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme,sert ve kuru yiyecekleri daha rahat yiyebilme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar. 
  • Diğer protezlere oranla çok daha estetik görünüme sahiptirler.
  • İmplantlar sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.
  • Çene kemiği erimelerinde azalma sağlanır ve hatta önüne geçilir.

  İmplantlar rahatça yiyebilmenizi, konuşabilmenizi, gülümsemenizi sağlayarak, yaşam kalitenizi attırır.
  Son yıllarda sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olan implant uygulamaları sonrasında bir çok hasta aynı gün sosyal hayata dönebilmektedir. İmplant tedavisinin ikinci aşaması olan implant üstüne yapılacak protezler için operasyondan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için1-2 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.

  İmplant tedavilerinin bir ayağını cerrahi işlem oluştururken diğer ayağını protez işlemi oluşturmaktadır. Bu nedenle protez uzmanı ile ağız diş ve çene cerrahisi uzmanının birbiri ile uyum içerisinde çalışması çok önemlidir.

  Sadece tek bir dişiniz eksik ise implant tedavisini tercih etmenizde fayda var. Çünkü, geleneksel köprü tedavisindeki gibi komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan tek bir implant ile yepyeni bir dişe sahip olabilirsiniz.

  Birden çok dişiniz eksik ise; İmplantlar, diş kökü vazifesi görürler ve  komşu dişlerden alınan desteğe gerek duymadan protez yapılmasına olanak sağlarlar. Bu nedenle birden fazla diş eksikliğinde ya da sabit protez yapılamayacak, arka bölge diş eksikliklerinde yapılacak implant tedavisi ile takıp çıkarmaktan yorulmadan sabit dişlere kavuşabilirsiniz.

  Total dişsizlik durumunda;  geleneksel köprü ve damaklara oranla  implantlar ile desteklenmiş, sabit ya da hareketli protezler kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bilindiği gibi bir çok kişinin  damak kullanmaya alışması çok zor bir dönemdir. Damak adı verilen total protezlerin tutuculuğu zamanla azalır, kişinin yemek yemesini ve konuşmasını zorlaştırdığı gibi, ağız içinde vuruk yaparak ağrıya sebep olur.  Oysa ki üst ya da alt çeneye yerleştirilecek birkaç implant ve bu implantların üzerine konulacak ( topuz tutucu ya da bar tutucu) başlıklar ile total protezlerin tutuculuğu maksimum seviyede sağlanabilir siz de rahatça yemek yiyebilmenin keyfine varabilirsiniz.

  Unutmayın implant tıbbi bir zorunluluktur!

  İmplantların ömür boyu ağız içinde sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir. Doğru ağız bakımı ile implantlarınız ömür boyu sizin rahatça gülmenizi, konuşmanızı ve yemenizi sağlayacaktır.

  Dental implantlar ilk bakışta pahalı bir tedavi olarak bilinse de, kişiye sağladığı konfor, estetik görünüm, komşu dişlere zarar verilmeden yapılan protezler ve daha birçok avantaj sağladığı düşünüldüğünde, en doğru ve tatmin edici çözüm olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.